Ekonomi

Katar Emiri depremden sonra ilk ziyaretçisi

Kahramanmaraş depremlerinin ardından yardım kampanyaları başlatan, konteyner şehir kuracağını açıklayan ve bizzat 14 milyon dolar bağışta bulunan Katar Emiri Pir Temim bin Hamed Al Sani, dün İstanbul’a geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya gelen Katar Komutanlığı, depremlerin ardından Türkiye’yi ziyaret eden ilk lider oldu. Görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

Katar Televizyonu da depremzedeler için “Yardım ve Destek” adlı bir kampanya başlattı. Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı.

Katar Komutanlığı kampanyaya 14 milyon dolar katkıda bulunurken, kampanyada toplam 70 milyon riyal (yaklaşık 19 milyon dolar) toplandığı açıklandı.

Katar’da da maddi yardım kampanyası düzenlendi. Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, “Katar’da herkes tek yürek oldu ve Türkiye’deki kardeşlerine destek olmak için elinden geleni yapıyor” dedi. İlk 5 tonluk yardım deprem bölgesine ulaştırıldı.

Katar ise Türkiye’ye 10 bin konteyner ev gönderiyor. Pir Tamim 8 Şubat’ta bu kararını açıklarken, bu hafta içinde deprem bölgesine konteyner konutların kazandırılacağı ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu